ZDARMA poštovné při nákupu nad 3000 Kč

Přehled použitých ocelí na čepele multioolů Leatherman

Nožířská ocel -  420HC

Ocel 420HC – je varianta s vyšším obsahem uhlíku jako ocel 420J2 (AISI420). Je to spojnice mezi 440C a (blíž!) ocelí 1050C. Tvrdost oceli se pohybuje okolo 58 HRC při kalení do oleje a žíhání na 150oC. I když je obsah primárních karbidů dost nízký je stabilita ostří dobrá. Odolnost proti opotřebení je malá. Korozní odolnost při osobních zkušenostech nebyly tak excelentní jako u oceli 420J2.

Celkově lze zhodnotit ocel 420HC jako středně uhlíkovou martenzitickou ocel s korozní odolností jako Sandvik (12C27), ale s nižší tvrdostí a odolností proti opotřebení než 12C27M. Výhodou je snadné broušení a relativně dobrá stabilita ostří, která je dána podílem karbidů ve struktuře oceli.

Nožířská ocel S30V

Ocel S30V - lze hodnotit jako nožířský materiál s vysokou odolností proti opotřebení, který dává dobré výsledky v oblasti řezání vrstveného materiálu z abrazivních materiálů. Problém s vylamováním ostří byl diskutován na světovém on-line fóru. Výsledky předváděcích zkoušek byly z hlediska udržení ostří a houževnatosti nejednoznačné. Z pohledu uchování agresivního ostří byly výsledky na požadované úrovni, ale u některých testů byly společně s životností čepele mírně potlačeny. Je nejslabší z ocelí SxxV, má "jen" obsah uhlíku 1,45%. Nicméně, je stále považována za vynikající volbu pro výrobu nožů u mnoha výrobců.

Nožířská ocel 154CM

Ocel 154CM – je modifikovaná 440C (ubráno 3% chrómu, přidáno 3,25% Mo). Austenitizační poměr je zde 0,58/10,6/3,4 v rámci obsahu uhlík/chróm/molybden. Po kalení do oleje a následném zmražení a žíhání je dosažena tvrdost 62 až 63 HRC. Austenitizační teplota (1100ºC) nemá doložený vliv na hodnotu obsahu a velikosti karbidů ve slitině (i když jistě má!). Molybden vytváří tvrdší karbidy než chróm, zvyšuje odolnost proti pittingovému poškození a umožňuje sekundární vytvrzování. Nižší obsah chrómu zjemňuje karbidy v porovnání s 440C. 154CM může být žíhána na nižší a vyšší teplotu dle materiálových údajů v Crucible's data sheet. Vyšší žíhací teploty jsou vhodné pro vysokou abrazivzdornost a tvrdost a nižší pro korozní odolnost. Ocel ATS 34 je co do chemického složení téměř identická ocel (fy Hitachi) jako 154CM. Využívá ji mnoho nožířů i významných nožířských firem jako jednu z nejlepších nerezových slitinových ocelí ve světovém měřítku.

MagnaCut

CPM MagnaCut je nejnovejší nerezová nástrojová ocel vyrobená v USA, odolná proti opotřebení a prémiové částicové metalurgii, na nože. Magnacut je extrémně houževnatá nerezová ocel s vynikajícími vlastnostmi zachování hran a vynikající odolností proti korozi.

MagnaCut je speciálně vytvořená ocelová slitina pro výrobu nožů a nabízí významné výhody pro řezné nástroje. CPM MagnaCut (jednoduše označovaná jako Magnacut) je nerezová ocel vyrobená v USA pomocí procesu CPM (částicový kov). "Magna" v latině znamená skvělý nebo úžasný. A "Cut" odpovídá Vanadium Alloys Steel Company (VASCO), která byla průkopníkem jiné rychlořezné oceli používající podobnou konvenci pojmenování.

 

Zdroj informací o použitých materiálech: www.noze-nuz.com